Rreth Kosovës, Vulin “ia kthen fjalën” ambasadorit amerikan në Beograd

Rreth Kosovës, Vulin “ia kthen fjalën” ambasadorit amerikan në Beograd

11 tetor 2017 23:25

Ministri serb i Mbrojtjes Aleksandar Vulin është përpjekur të hedhë poshtë kritikat e ambasadorit amerikan në Beograd Kyle Sccot lidhur me qëndrimin e tij ndaj të dënuarit nga Haga për krime lufte në Kosovë, gjeneralit Vladimir Lazareviq, transmeton Koha.net.

Scot në Twitter kishte thënë se “disa muaj punë në përmirësimin e i imazhit të Serbisë bë SHBA, mund të shkatërrohen me një deklaratë”.

"Lazareviq është njeri i lirë ndërsa e drejta ime është ta respektoj luftën tij dhe luftën e popullit tim. A duhet ta lavdëroj bombardimin dhe të kërkoj arsyetim për shkëputjen e Kosovës? Nuk di ushtri që do të turpërohej nga gjenerali Lazareviq e unë me siguri se jo”, citon FoNet të ketë thënë Vulin duke e vlerësuar gjeneralin për “qëndrim të guximshëm kundër agresorëve të NATO-s” në vitin 1999.

Lazareviq është dënuar me 14 vjet burg nga Tribunali i Hagës për krime lufte ndaj popullatës shqiptare në Kosovë.

Për deklaratën lavdëruese të Vulinit për kriminelin Lazareviq Washington Post ka shkruar artikullin "Ministri serb i Mbrojtjes lavdëron kriminelin e dënuar të luftës”.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

tafa18/10/2017 10:33

Kur ky ne paqe flet dhe perkrah krimet dhe kriminelin po qa ka ba ky gjat luftes ka qen kriminel i perte kriminelve Vulin esht ai vet qe livdohet me vrasjen e njerzve te pafajshem nga ana e gjeneralit Lazarevic (15.000 shqiptar te vrar),nji minister i mbrojtjes se nji shteti qe pretendon EU,kurse ne na montohen gjykata speciale Karla del Ponte,transplatim organesh ne kushte qe edhe vet ekspertet serb thojn qe asht e pamundshme po edhe kshtu goditet Kosova edhe ashtu e izoluar prej krejt botes...

DM16/10/2017 10:00

Kaq lire kushton jeta e Shiptarit, qe nje nga shum kriminelet (kasapet) serb denohen vetem 14 vjet burg. Turp. E viktima (kosova) tash e ka gjyqin special se ne ishim ata qe e kolonizuem Kosoven. Jasht Kolonistet serb, asnjani nuk ka drejte njerezore te jet shtetas i Kosoves.

Shto koment

Të ngjashme