Agjenda evropiane jashtë agjendës shtetërore

Agjenda evropiane jashtë agjendës shtetërore

28 shtator 2017 07:15

Jashtë agjendës shtetërore është lënë agjenda për reforma evropiane (ERA), dokument ky i lansuar vitin e shkuar nga Qeveria e Kosovës dhe nga Bashkimi Evropian. Detyrat e marra për t’i kryer në 2016-n, nuk do të përmbushen as sivjet, shkruan sot Koha Ditore.

Në majin e vjetëm, Isa Mustafa në cilësinë e kryeministrit të Kosovës dhe komisari i BE-së për negociatat e zgjerimit, Johannes Hahn, qenë pajtuar për zhvillimin e ERA-s, me qëllimin për të maksimizuar përfitimet ekonomike dhe politike të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit (MSA).

Ishin dakorduar prioritete afatshkurtra në fushat e qeverisjes së mirë dhe sundimit të ligjit, pastaj konkurrueshmërisë dhe klimës së investimeve, si dhe arsimit dhe punësimit.

(Tekstin e plotë lexojeni sot në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme