Dyshohet se sistemi i furnizimit me oksigjen shkaktoi dy vdekje në QKUK

Dyshohet se sistemi i furnizimit me oksigjen shkaktoi dy vdekje në QKUK

14 shtator 2017 06:30

Dy prej katër vdekjeve të raportuara në klinikat kirurgjike të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) dyshohet se janë shkaktuar nga sistemi i furnizimit me oksigjen, shkruan sot Koha Ditore.

Dy bombolat nga të cilat sallat e operacionit janë furnizuar me oksigjen janë blombuar dhe pritet të dërgohen jashtë vendit për analiza të mëtejme.

Sipas përfaqësuesve të Inspektoratit Shëndetësor dhe atij Farmaceutik, rezultatet preliminare të hulumtimeve të tyre tregojnë që faktori njeri, diagnoza, aparatura dhe barnat që janë përdorur nuk janë shkaktarë të vdekjeve të dyshimta.

(Artikullin e plotë lexojeni sot në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme