MASHT-i shprehet i gatshëm për implementimin e kornizës së re të kurrikulës

MASHT-i shprehet i gatshëm për implementimin e kornizës së re të kurrikulës

18 gusht 2017 08:30

Që nga shtatori, kur edhe do të nisë fillimi i vitit të ri shkollor 2017/2018, pritet të fillohet me kornizën e re të kurrikulës për klasën e parë, të gjashtë dhe të dhjetë në arsimin parauniversitar, shkruan sot “Koha Ditore”.

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT) thotë se kurrikula e re për këto klasë do të nisë në të gjitha shkollat e Kosovës me përjashtim të shkollave profesionale.

Korniza e re e kurrikulës, sipas MASHT-it, nënkupton kalimin nga një kornizë që është bazuar në përmbajtje, në një kornizë të bazuar në kompetenca dhe shkathtësi, me qëllim që mësimi të jetë sa më praktik dhe në përputhshmëri me tregun e punës.

Ushtruesi i detyrës së drejtorit për zhvillimin e arsimit parauniversitar, Mustafë Kadriu, ka deklaruar për gazetën se kurrikula e re është pilotuar në dy vjetët e kaluar e për këtë ka shprehur optimizëm se do të ketë rezultate të mira... (Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

 

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme