Greqia ua heq nënshtetësinë zyrtarëve shqiptarë që s’u shërbejnë interesave greke Foto: Ilustrim

Greqia ua heq nënshtetësinë zyrtarëve shqiptarë që s’u shërbejnë interesave greke

13 gusht 2017 11:06

Ministri i Brendshëm grek, Panos Skurletis ka firmosur shkresën e dytë brenda pak muajsh për heqjen e nënshtetësisë për disa prej zyrtarëve të Partisë Socialiste në Bashkinë e Himarës.

Burime pranë kësaj ministrie bëjnë me dije për Top Channel se nënshtetësia greke do t’u hiqet shtetasve që jetojnë jashtë vendit për veprime anti-greke.

Në këtë listë përfshihet kryetari i këshillit bashkiak të Himarës, Foti Karavela, krahu i djathtë i Gjergji Goros, kryetarit të Bashkisë së Himarës të cilit iu hoq shtetësia greke një muaj më parë.

Alek Marko, kryetari i fshatit Dhërmi, të cilit i hiqet nënshtetësia për shkak të ndihmës që, siç thuhet, ka dhënë në prishjen e kishës së Shën Thanasit.

Lista vazhdon me Harallamb Ruçi; Stefan Kokëdhima, kryetar i fshatit Qeparo; Kristos Kondilis, arsimtar i cili akuzohet se ka marrë pjesë në prishjen e kishës në Dhërmi; Aleks Dede, shef i Zyrës së Urbanistikës së Himarës; Dhimitër Bifsha, banor i Dhërmiut që po ashtu akuzohet se ka ndihmuar në prishjen e kishës dhe se është bashkëpunëtor i shërbimit sekret shqiptar.

Në listë është dhe gazetari Aleksandër Çipa, kryetar i Lidhjes së Gazetarëve Shqiptarë. Çipa akuzohet se është një ndër gazetarët që shkruan kundër Greqisë dhe financohet nga fondacioni Gjylen.

Mirëpo, vetë gazetari, përmes një postimi në Facebook, ka thënë: “Nuk kam pasur, nuk kam dhe besoj nuk do të kem nënshtetësi tjetër veç asaj shqiptare”.

“Kam dashur në një moment. rreth vitit 2001 të kem nënshtetësinë e shqiptarit në Kosovë. Sa për lajmin e botuar në një media greke dhe publikuar me zell nga shumë media të vendit tim, bëj me dije se nuk kam asnjë dijeni zyrtare. Dyshoj se është një punë mediokrish e filogrekëve lokalë në Himarë”, shton Çipa.

Pritet që së shpejti Athina zyrtare të nxjerrë edhe një listë të tretë me anëtarë të Partisë Socialiste, për PBDNJ, të cilët ose kanë funksione shtetërore por që nuk po u shërbejnë interesave greke në Shqipëri.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme