Hahn i bindur se do të formohet Zona Ekonomike e Ballkanit

Hahn i bindur se do të formohet Zona Ekonomike e Ballkanit

12 July 2017 15:41

Komisari evropian për Zgjerim, Johannes Hahn paralajmëroi sot se drejtuesit e shteteve të Ballkanit Perëndimor në samitin në Trieste do të konfirmojnë formimin e zonës ekonomike rajonale dhe tha se kjo nuk është në kundërshtim me idenë për integrimin e tyre në Bashkimin Evropian.

Përfaqësuesit e shtatë vendeve të BE-së, përfshirë Kroacinë, dhe gjashtë shtete të Ballkanit Perëndimor sot pasdite në Samitin e katërt të Procesit të Berlinit në Trieste do të diskutojnë për forcimin e bashkëpunimit dhe lidhjeve në rajon, në mënyrë që ajo të përparojë shpejt drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme