Mustafa kujton Nekibe Kelmendin

Mustafa kujton Nekibe Kelmendin

19 qershor 2017 17:58

Isa Mustafa, kryetar i LDK-së, ka kujtuar ish-ministren dhe aktivisten e njohur të kësaj partie, Nekibe Kelmendi, në gjashtëvjetorin e vdekjes së saj.

Mustafa në Facebook ka thënë se Nekibe Kelmendi është nënë heroinë dhe Kosova krenohet deri në përjetësi me të.

Ky është postimi i tij:

Të nderuar miq,

Është vështirë të përkujtojmë njerëzit që i dhanë shumë këtij vendi, sepse ata meritonin të jenë me ne. Të përkujtojmë Nekibe Kelmendin. Nënën heroinë, nënkryetaren e LDK-së, ministren dhe veprimtaren e shquar të shtetndërtimit të Kosovës.

Nekibe Kelmendi e mundi dhimbjen e saj për të bijtë dhe bashkëshortin që ia ekzekutuan hordhitë serbe. Mbi dhimbjen e saj kultivoi idealin e shtetit, dëshirën që bijtë dhe bijat e këtij vendi të jetojnë në paqe dhe të lumtur.

Kosova krenohet deri në përjetësi me Nekibe Kelmendin. IM

Në përvjetorin e vdekjes, Nekibe Kelmendin e ka kujtuar edhe Avdullah Hoti, kandidati i LDK-së për kryeministër.

“Sot është përvjetori i ndarjes nga jeta të znj. Nekibe Kelmendi. E kujtoj me respekt të thellë këtë zonjë dhe veprimtare të madhe të LDK-së. I përjetshëm kujtimi për të dhe për burrin dhe dy djemtë e saj”, ka shkruar Hoti.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme