“Një Miliard në Këmbë” marsh kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave

“Një Miliard në Këmbë” marsh kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave

14 shkurt 2017 14:21

Mbahet fushata vetëdijesuese mbarëkombëtare “Një Miliard në Këmbë” e cila organizohet edhe këtë vit për të katërtën herë në Kosovë në Prishtinë dhe Mitrovicë.

Marshimi në Prishtinë do të nisë nga Teatri Kombëtar drejt sheshit “Zahir Pajaziti”.

Më 14 shkurt 2017, në gjithë botën organizohet fushata One Billion Rising, si protestë kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave. Sipas statistikave, një në tri gra në planet, dhunohet apo rrihet gjatë jetës së saj që do të thotë një miliard gra dhe vajza. 

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme