Kthimi i penguar i shqiptarëve në veri

Kthimi i penguar i shqiptarëve në veri

14 shkurt 2017 14:16

Deklarata boshe të përfaqësuesve institucionalë po shihen thirrjet që shqiptarët në veri të mos i shesin pronat e tyre, të cilat tash e 17 vjet nuk po munden t’i shfrytëzojnë.

Qeveritë e deritashme me gjithë premtimet e shumta nuk kanë ndihmuar procesin e kthimit të shqiptarëve të dëbuar, shkruan sot Koha Ditore.

Shqiptarët që jetojnë në veri të Mitrovicës po ballafaqohen me pengesa të vazhdueshme nga serbët lokalë, rreth rindërtimit të shtëpive të tyre.

Madje ka pasur edhe arrestime të tyre. Paralajmërimi i kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli, për rindërtimin e shtëpive të rrënuara, është vetëm një nga premtimet e radhës të politikanëve nga Prishtina.

Ani pse Qeveria nuk u ka dalë në ndihmë, Veseli që është pjesë e koalicionit ka kërkuar nga qytetarët të mos i braktisin shtëpitë dhe pronat e tyre. (Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme