Peci e quan shembull të mirë negocimin mes VV-së e LDK-së për formimin e qeverisë

Maliqi e Peci nuk presin që liberalizimi i vizave të ndodhë së shpejti

06 November 2019 20:16
21:36

Opinionisti Agon Maliqi dhe Lulzim Peci nga Kipred kanë thënë se nuk presin që së shpejti të ndodhë liberalizimi i vizave për kosovarët.

Në Rubikon të KTV-së, Peci ka thënë se nuk po sheh që Evropa e ka në plan së shpejti të vendosë në rend dite liberalizimin e vizave për Kosovën.

“Nëse Evropa është serioze atëherë duhet që këtë muaj ta fut Kosovën në rend të ditës për liberalizim të vizave mirëpo nuk po shoh asgjë. Do të ishte shumë mirë për neve dhe në anën tjetër do të ishte sinjal shumë i mirë për rajonin”, ka thënë Peci.

Në anën tjetër, Maliqi ka shtuar se nuk është optimist duke u bazuar në qëndrimet e Francës dhe Holandës.

“Vendimi nuk është me konsensus por me shumicë dhe aty Franca dhe Holanda janë problem i madh. Nuk jam optimist duke i parë deklaratat e Macronit kur tha diçka të tipit që ne po bëjmë disa gabime, nuk e di qysh po u japim liberalizim shteteve, ende pa hapur negociatat me ta”, ka deklaruar Maliqi.

21:27

Maliqi thotë se tema e kufijve mund të rikthehet, Peci e quan lëvizjen më aventuriere në historinë e Kosovës

Opinionisti Agon Maliqi ka thënë se Kosova duhet të jetë e përgatitur që çështja e kufijve të kthehet në dialogun me Serbinë.

Ai ka thënë se “s’ka qenë gabim shumë i madh tema e hapjes së kufijve sidomos në mënyrën se si është bërë”.

“Nuk është rezultati im i preferuar, por kur në një kontekst kur kërkohej prej Kosovës që të lëshonte pe, atëherë mendoj që ishte taktikisht në rregull që të hapej kjo çështje në formë të korrigjimit dhe u pa se Kosova s’ka çfarë të japë”, ka thënë Maliqi.

“Tema është vrarë, është lënduar por nuk ka vdekur dhe me dobësimin e rolit të BE-së rrezikon të kthehet dhe ne duhet të jemi të përgatitur që ta flasim këtë punë dhe mendoj se nuk ka qenë e udhës të flitet vetëm për ndarje apo shkëmbim të madh territorial por ka pasur mundësi të flitet edhe për diçka simbolike meqë nëse ai atje lart, Vuciqi, ka nevojë të shohë diçka si sukses atëherë le të jetë diçka simbolike”, ka shtuar më tej ai.

Në anën tjetër, këtë lëvizje, Lulzim Peci nga Kipred e ka quajtur si lëvizjen më aventuriere në historinë e Kosovës. Ka thënë se me këtë temë, Kosova i ka bërë vetes dëmin më të madh.

“Nuk ka qenë kjo taktikë por ka qenë qëllim. Ky ka qenë qëllim dhe për qëllimin jemi të informuar të dytë. Për këtë arsye mendoj se kjo ka qenë lëvizja më aventuriere në historinë e Kosovës sepse e kemi hapur çështjen e kufijve. Nuk jemi ne ata që i bëjmë tmerre botës, ne dëmin më të madh i kemi bërë vetes. Ne e kemi humbur besimin e shumë partnerëve me hapjen e kësaj teme. Ky ka qenë gabimi më i madh”, ka thënë Peci.

21:11

Maliqi: Kosova nuk duhet të jetë pala që e prish procesin e dialogut me Serbinë

Sipas Agon Maliqit, Kosova nuk duhet të jetë pala që e prish dialogun me Serbinë dhe se duhet të dëgjojë Amerikën.

Ai ka thënë se Kosova nuk duhet të shohë tragjike nëse Amerika kërkon diçka sepse Kosova ka fituar shumë prej tyre.

“Deklarata e Kurtit që e kishte thënë në një darkë me gazetarë nga Shqipëria kur z. Kurti e krahasonte trajektoren e tij me atë të Tsiprasit në Greqi. Mirëpo në rastin tonë ekuivalenti ndërkombëtar nuk është kreditori financiar (si Gjermania me Greqinë), por kreditori kryesor i pavarësisë dhe sigurisë sonë, SHBA-të. Kosova nuk duhet të jetë pala që do ta prishë procesin, Kosova mund të negociojë por jo ta prish procesin, sidomos në sytë e Shteteve të Bashkuara. Pikë së pari, duke e vazhduar taksën, mendoj që duhet të kalohet në reciprocitet. Mendoj që Kosova e ka dërguar një mesazh të qartë lidhur me këtë çështje. Nuk është asgjë tragjike që SHBA-të të kërkojnë diçka nga Kosova sepse ne kemi kërkuar dhe kemi fituar aq shumë prej tyre”, ka thënë Maliqi.

20:30

Maliqi thotë se VV-ja e LDK-ja duhet të qartësojnë qëndrimin e tyre për dialogun me Serbinë

Opinionisti Agon Maliqi ka thënë se VV-ja e LDK-ja nuk janë qartësuar akoma bashkë për idenë e tyre për dialogun me Serbinë.

Sipas tij, kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, duhet të qartësojë çështjen e reciprocitetit me Serbinë.

“Kurti duhet ta qartësojë çështjen e reciprocitetit. Në këto diskutimet e tyre programore ne nuk kemi parë deri tash ndonjë deklarim se si ata bashkërisht e shohin këtë temë. Nuk e kemi idenë se ku qëndron ky koalicion rreth kësaj teme”, ka thënë Maliqi.

“E vetmja gjë që e dimë deri tash rreth kësaj teme është deklarata e z. Palmer rreth takimit me z. Kurtin”, ka shtuar ai.

20:16

Peci e quan shembull të mirë negocimin mes VV-së e LDK-së për formimin e qeverisë

Image

Lulzim Peci nga Kipred ka thënë se me diskutimet mes Vetëvendosjes dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës për formimin e qeverisë së re kanë sjellë shembull të ri në Kosovë, por edhe për rajon.

Sipas tij, është precedan i mirë që po diskutohet për çështje programore.

“Është një shembull i ri i bërjes së koalicioneve meqë për herë të parë po diskutohet për bërjen e një programi qeveritar duke pasur negociata mes dy palëve dhe për të bërë një program që t’i afrojë apo të sjellë edhe pajtueshmëri mes dy palëve prej të cilëve mund të presim qeverinë e ardhshme”, ka deklaruar ai në Rubikon të KTV-së.

Peci ka komentuar edhe fitoren e Vetëvendosjes dhe Albin Kurtit në zgjedhjet e 6 tetorit.

“Sa i përket VV-së dhe Albin Kurtit si kryeministër i ardhshëm i Kosovës, ai nuk ka qenë asnjëherë në qeverisje mirëpo me përvojë në politikë. Përvojën që z. Kurti e ka ndërtuar në këto vite, mendoj që ai do të dijë shumë mirë se edhe përmes përvojës parlamentare ka mësuar se si të qeveriset”, ka shtuar ai.

Sipas Pecit, sfidat e qeverisë së re janë të mëdha, ndërsa ka thënë se vetë dorëheqja e Shpend Maxhunit nga shefi i AKI-së është sfida e parë e qeverisë së re.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme