Keqpërdorimi i 152 mijë eurove në faturim, çon prokurorinë në komunën e Pejës

Keqpërdorimi i 152 mijë eurove në faturim, çon prokurorinë në komunën e Pejës

09 maj 2017 07:00

Prokuroria Speciale e Kosovës ka filluar hetime ndaj kryetarit të Pejës dhe të tre zyrtarëve të tjerë të komunës, si dhe të pronarit të një kompanie, për keqpërdorim të detyrës zyrtare, respektivisht mashtrim.

Keqpërdorimet dyshohen të jenë bërë te faturimi, shkruan sot Koha Ditore.

Procesi i faturimit dhe menaxhimi i kontratës si tërësi, sipas ekspertëve të prokurimit është përgjegjësi e menaxherëve të kontratës dhe jo përgjegjësi e drejtpërdrejt e kryetarit të komunës, përveç nëse ai ka qenë në njohuri për shkeljet e mundshme.

Në zyrën e kryetarit të Pejës po ashtu kanë thënë se menaxhimi i kontratave nuk bie në përgjegjësi të kryetarit, ndërsa futjen e emrit të tij në mesin e të dyshuarve, e kanë interpretuar si tendencë për ta dëmtuar politikisht, në prag të zgjedhjeve lokale. (Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme