Anija “Butrinti” shpëton gomonen me 50 emigrantë

Anija “Butrinti” shpëton gomonen me 50 emigrantë

24 April 2019 09:37

Anija “Butrinti” e Forces Detare të Shqipërisë, me mision në detin Egje, gjatë patrullimit në zonën e saj të operacionit, mbrëmjen e djeshme ka shpëtuar një gomone me 50 emigrante (40 burra dhe 10 gra).

Ministria e Mbrojtjes e Shqipërisë bën me dije se gomonia ishte nisur nga Çeshme drejt ishullit te Chiosit.

Menjëherë është bërë shoqërimi i gomones si dhe njoftimi i situatës Rojës bregdetare turke, greke dhe Forontex.

Emigrantët janë marrë nga Roja bregdetare turke, e cila ka vijuar lundrimit drejt portit të Çeshmes.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme