Asnjë parti serbe nuk guxon ta sfidojë Listën Serbe

Asnjë parti serbe nuk guxon ta sfidojë Listën Serbe

20 April 2019 18:45

Aplikimi i vetëm një subjekti politik serb, Listës Serbe, për certifikim të subjekteve politike që duan të marrin pjesë në zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar në komunat në veri të Kosovës, të cilat do të mbahen më 19 maj, është tregues i mungesës së kushteve për një pluralizëm politik në veri të Kosovës, brenda korpusit të subjekteve politike serbe, vlerësojnë përfaqësuesit e partive politike serbe dhe njohësit e zhvillimeve politike.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, të enjten, në orën 24, ka mbyllur afatin e aplikimit për certifikim të subjekteve politike për zgjedhjet e 19 majit dhe brenda këtij afati, për t’u certifikuar janë paraqitur Partia demokratike e Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lista Serbe.

Njohësi serb i zhvillimeve politike, Rangjel Nojkiq, duke folur për Radion Evropa e Lirë, e vlerëson zhgënjyese situatën në të cilën, përveç Listës Serbe, asnjë subjekt tjetër politik i serbëve të Kosovës, nuk është paraqitur për t’i hyrë garës për kryetarët e katër komunave veriore të vendit, Mitrovicë Veriore, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan.

“Ekzistojnë subjekte politike serbe që janë të përgatitura dhe të gatshme në çdo moment që të dalin ën zgjedhje. Por, ajo që ka ndodhur në zgjedhjet lokale të kaluara në veri të Kosovës, ka qenë një porosi e qartë për të gjithë, që në fakt, askush nuk do të guxonte t’i kundërvihej Listës Serbe, gjegjësisht që dalë përball tyre ose që të ketë mendim tjetër prej tyre".

"Porosia më e madhe është ajo që i ka ndodhur Oliver Ivanoviqit dhe fushatën kundër tij, kur ai u lajmërua për kandidat për kryetar komune, por edhe më vonë, kur ai kishte vazhduar luftën e tij. Ajo ka qenë porosi e qartë për të gjithë serbët e Kosovës, e sidomos në veri, që nuk e vlen t’i kundërvihesh një fuqi të tillë. Ajo që është shumë e rëndësishme, është fakti që demokracia këtu ka vdekur dhe ajo nuk ekziston”, theksoi Nojkiq.

LAJMIN E PLOTË MUND TA LEXONI NË RADION EVROPA E LIRË

Komentet

Shto koment

Të ngjashme