Hoti: Institucionet të përkushtohen në integrimin e personave të kthyer nga Siria Foto: Driton Paçarada / Koha

Pacolli mirëpret kthimin e 110 shtetasve kosovarë nga Siria, falënderon SHBA-në

20 April 2019 18:03
18:55

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka mirëpritur kthimin e 110 shtetasve kosovarë nga Siria.

Ai në një postim në Twitter ka thënë se Kosova ka vendosur një shembull për Koalicionin Global dhe MS që të qëndrojë në përputhje me obligimet ndaj qytetarëve tanë dhe qëllimet tona si koalicion.

Ai ndër të tjera ka falënderuar SHBA-në Forcat Demokratike Siriane për bashkëpunimin derisa ka thënë se ligji do të zbatohet.

“Mirënjohës ndaj përkrahjes së qeverisë së Shteteve të Bashkuara dhe Forcave Demokratike Siriane për bashkëpunim. Ligji do të zbatohet”, ka shkruar Pacolli.

18:03

Hoti: Institucionet të përkushtohen në integrimin e personave të kthyer nga Siria

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se Institucionet duhet të bëjnë çdo gjë të nevojshme për integrimin e personave të kthyer nga lufta në Siri, shumica e të cilëve janë gra e fëmijë.

Hoti thotë se një gjë e tillë mund të jetë e vështirë pasi që institucionet nuk kanë përvojë, mirëpo sipas tij, duhet përkushtim dhe angazhim i institucioneve, komunitetit dhe familjarëve, në mënyrë që integrimi i tyre të jetë më i lehtë, transmeton Koha.net.

Sipas tij, vendimin për të pranuar kthimin e tyre në Kosovë duhet parë si nevojë dhe obligim për bashkëpunim me partnerët ndërkombëtarë në tejkalimin e situatave të krijuara nga terrorizmi dhe radikalizmat.

“Për të kthyerit, fëmijët dhe gratë në veçanti, e kemi obligim si shoqëri që të ofrojmë një ardhmëri më të mirë, paqe e prosperitet dhe vlera të dëshmuar evro-perëndimore që i aspirojmë të gjithë’, ka shkruar ai në Facebook.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme