Hakeri serb nxjerr nga serverët amerikanë fotografi të papara të bombardimeve të NATO-s mbi Serbi Foto: Departamenti Amerikan i Mbrojtjes

Hakeri serb nxjerr nga serverët amerikanë fotografi të papara të bombardimeve të NATO-s mbi Serbi

18 April 2019 13:33

Kanë kaluar 20 vjet nga nisja e bombardimeve mbi caqet e ushtrisë serbe nga aeroplanët e NATO-s në fushatën humanitare për të ndaluar vrasjet dhe dëbimin e shqiptarëve nga Kosova.

Ndonëse deri më tani kemi parë fotografi të shumta nga kjo fushatë, një haker serb, me emrin Neven Djenadija, pretendon të ketë nxjerrë nga serveri i Ministrisë së Mbrojtjes së SHBA-së rreth 400 fotografi të kësaj periudhe, fotografi të cilat thotë të mos jenë publikuar kurrë më parë, raporton Koha.net.

Ai thotë se ka ndërhyrë në serverin e vjetër të Administratës amerikane derisa ishte duke u bërë bartja e të dhënave në serverin e ri, dhe deklaron se fotografitë janë të një cilësie shumë të lartë.

Më poshtë ju sjellim një pjesë të tyre, ndërsa koleksionin e plotë mund ta shkarkoni nga KËTU.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Bujar Beqiri19/04/2019 15:10

Nuk është kurrëfarë hakeri por është një aktivist i thjeshtë nga Bosnja. Secili mund t'i shkarkojë këto foto pa kurrëfarë problemi. Mos përhapni dezinformata palidhje. Nuk është ky kurrëfarë hakeri! Mos e nxirrni veten injorantë pa qenë!

Shto koment

Të ngjashme