Dialogu i dështuar nën mandatin e Mogherinit Foto: Driton Paçarada / Koha

Dialogu i dështuar nën mandatin e Mogherinit

Fitim Gashi Fitim Gashi 25 March 2019 07:51

Arritja e marrëveshjes gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të detyrueshme mes Kosovës dhe Serbisë, nën mandatin e Federica Mogherinit, nuk duket në horizont.

Me gjithë deklaratat optimiste të shefes për Politikë të Jashtme dhe zyrtarëve të tjerë nga Brukseli se është e mundur që zgjidhja përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë të arrihet nga mesi i vitit 2019, sipas njohësve të rrethanave kjo nuk ka gjasa të ndodhë, shkruan sot Koha Ditore.

Politologu Belul Beqaj ka thënë se as improvizimet eventuale nuk e shpëtojnë dialogun e udhëhequr nga Mogherini.

Edhe politologu Ramush Tahiri ka thënë se aktualisht BE-ja nuk ka interesim të madh për arritjen e marrëveshjes.

Edhe pse janë miratuar dy dokumente, Kosova deri më tani nuk ka folur me një zë në dialog. (Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Qytetari25/03/2019 11:31

Serbija e done zorin. Ndryshe nuk merre vendim dhe nuk bindet. Kosovaret duhet me i ece per dore gjithashtu. Lidhje me politike nderkombetare nuk kemi. Ne kete drejtim nuk i kemi as njerzit e duher ne Ministri te Punve te Jashtme. Pacolli nuk eshte per ate vend. Super kishte qen atje ne Kazakstan ku gjith pasurin e ka bo me Korupcion ne Blloku Rus sebashk me ata Kryetare (Si Kryetari i Kazakstanit) qe eshte si Despot i vendit tash e mbi 20 vite.

Shto koment

Të ngjashme