Molliqaj thotë se për draftplatformën nuk ka dallime konceptuale

Molliqaj për Konjufcën: Qëndron ajo çka kam thënë, shoqëria ka nevojë me ditë kush ka qenë SHIK

12 February 2019 20:23
21:28

Deputeti i PSD-së, Dardan Molliqaj në Rubikon të KTV-së ka thënë se qëndron ajo çfarë kishte thënë në Kuvend për deputetin e Vetëvendosjes, Glauk Konjufca.

Molliqaj kishte deklaruar se Konjufca ka qenë pjesë e SHIK-ut, me këtë të fundit që e ka paditur kolegun e tij nga radhët e PSD-së.

“Çfarëdo që kam thënë në Kuvendin e Kosovës qëndron dhe do të them edhe më tutje në Kuvend. E kam ftuar në duel televiziv. Ai ka të drejtë të mos vijë. Të gjithë ata që kanë çka të fshehin mund t’iu ikin debateve televizive por jo në Kuvendin e Kosovës. Unë do të flasë në Kuvend sepse ata janë aty. Do të flisja edhe sonte mirëpo ai nuk është këtu. Kjo shoqëri ka nevojë me ditë se kush ka qenë në SHIK. Deklaratat e mija në Kuvendin e Kosovës janë të qëndrueshme”, është deklaruar ai.

Më tutje ai ka thënë Vetëvendosje po ik nga debatet, mirëpo sipas tij s’mund të ikin nga Kuvendi.

“Ne nuk jemi subjekt që përmes rrjeteve sociale individëve të caktuar iu shkruajmë. Ne jemi të gatshëm të flasim, ata kanë bërë propagandë përmes rrjeteve sociale dhe tash po ikin. Këtë debat do ta vazhdojmë në Kuvendin e Kosovës. Unë e di që ata po donë ta mbyllin këtë debat por nuk do të mbyllet, as kjo çështje e as çështjet e tjera, rasti devollëve dhe shumë çështje të tjera, ato do të vazhdohen edhe në Kuvend edhe në Gjykata, do t’i flasim haptas”, u shpreh ai.

Më tutje Molliqaj thotë se shumë mirë që i kishte mbajtur incizimet nga mbledhjet në Vetëvendosje.

“Unë nuk kam incizuar asgjë vetë, është incizuar nga njeriu që ka mbajtur procesverbalet. Çdo njeri brenda ka pasur të drejtë t’i ketë këto materiale, shumë mirë që i kam mbajtur sepse veç tash po më kuptojnë të tjerët pse i kam mbajtur, sepse a po sheh qysh dalin edhe rrejnë”, u shpreh ai. “Ne që një vit jemi SHIK, e tash e shohim kush është SHIK”.

21:18

Molliqaj: Taksa dhe marrëdhëniet me SHBA-në bien mbi supet e Haradinajt

Dardan Molliqaj në Rubikon të KTV-së tha se ndonëse ata ishin për taksën ndaj produkteve serbe, përgjegjësia e saj dhe marrëdhënieve me SHBA-në i bie në supe kryeministrit Ramush Haradinaj.

Sipas tij masa ndaj këtyre produkteve duhet të qëndrojë dhe nuk duhet të pezullohet.

“Ne e shtyjmë agjendën tonë mirëpo prapë po them që ne agjendën e shtyjmë deri te ajo vija ku guxojmë ta shtyjmë. Varet edhe për çka meqë nëse amerikanët thonë zhbëjeni shtetin e Kosovës, atëherë nuk e dëgjojmë. Pra, jo gjithçka duhet t’i dëgjojmë. Unë po them që duhet me pa se çka është presion diplomatik i cili nuk e lëndon këtë marrëdhënie. Nuk them që kjo është blof (presioni i SHBA-së për heqjen e taksës)”, ka thënë Molliqaj.

“Mendoj që përgjegjësia e kësaj pune (taksës) i bie kryeministrit, ajo çka mund të themi është se ka qenë e drejtë. Unë jam që t’i themi po Amerikës por jo për çdo gjë dhe në çdo kohë njëjtë siç jam që t’i themi jo por jo për çdo gjë dhe në çdo kohë”, është shprehur Molliqaj.

20:54

Molliqaj: PSD-ja e hapur për bashkëpunim me të gjitha partitë, përveç PDK-së

PSD-ja është e hapur për bashkëpunim parazgjedhor ose pazgjedhur me të gjitha partitë politike në Kosovës, përveç PDK-së, ka thënë deputeti i kësaj partie Dardan Molliqaj.

Në Rubikon të KTV-së ai ka folur edhe për ofertën nga Ramush Haradinaj që PSD-ja të bëhet pjesë e koalicionit qeverisës, e cila është refuzuar përkundër që ishte mjaft serioze.

“Me askënd nuk kemi arritur pajtueshmëri. Për zgjedhjet e ardhshme PSD-ja e përjashton nga bashkëpunimi me PDK-në. Partitë e tjera nuk i kemi përjashtuar dhe shpresoj se do të vijë ajo ditë kur të mos ketë përjashtime të tilla. Nuk e preferojmë domosdoshmërinë e koalicioneve. Nuk është mirë për qeverisjen që një parti të qëndrojë shumë gjatë në pushtet. Nuk kemi problem inatesh, me zor nuk bëjmë koalicion por nuk jemi të mbyllur”, është shprehur Molliqaj.

Ai thotë se dallimi mes LDK-së dhe PSD-së është se partia e tij është e gatshme të bashkëpunojë me secilën parti për tema të caktuara përfshirë këtu edhe PDK-në, por LDK-ja nuk bashkëpunon por vetëm bashkëqeverisë me të.

e kam problem për tema të caktuara të bashkëpunojmë me PDK-në, por jo të bashkëqeverisim e ky është dallimi mes nesh dhe LDK-së”, ka thënë Molliqaj.

Më tutje ai ka thënë se vendimi i Gjykatës Kushtetuese veçse e ka konfirmuar zgjedhjen legjitime të Shpend Ahmetit në krye të Prishtinës, ashtu siç e kishin bërë më parë edhe Supremja e PZAP-ja.

“LDK-ja ka humbur në PZAP rastin për kryetar të komunës së Prishtinës, e pastaj edhe Gjykata Supreme kishte konfirmuar rezultatin e zgjedhjeve, kurse tani Gjykata Kushtetuese e ka rikonfirmuar atë rezultat”, u shpreh ai.

20:35

Molliqaj: Dashakëqijtë e PSD-së le të bëhen gati të mërziten

Deputeti i PSD-së, Dardan Molliqaj ka thënë se partia e tij ka shënuar një rritje mjaft të madhe, derisa shpreh bindjen se PSD-ja do ta kalojë pragun zgjedhor.

Në Rubikon të KTV-së ai ka thënë se dashakëqijtë e PSD-së le të bëhen gati të mërziten pasi kjo parti sipas tij nga dhjetori ka pasur rritje vazhdueshme.

“Nga dhjetori kemi pasur rritje të vazhdueshme. Nga matjet që janë bërë ne do ta kalojmë pragun zgjedhor, prandaj dashakëqijtë e PSD-së le të bëhen gati të mërziten”, ka thënë ai.

20:23

Molliqaj thotë se për draftplatformën nuk ka dallime konceptuale

Deputeti i PSD-së, Dardan Molliqaj në Rubikon të KTV-së ka thënë draftplatforma për dialogun është shumë e rëndësishme, ndërsa për të thotë se nuk ka dallime konceptuale ndërmjet partive politike përfshirë këtu edhe Vetëvendosjen e LDK-në.

Ai nuk pret që të dalë dikush kundër kësaj draftplatforme për dialogun.

“Kemi të bëjmë me strukturën e dokumentit, qëllimet e përmbajtjen e saj, sepse ka rëndësi se çfarë fusim në këtë dokument. Ka dallime që nuk janë thelbësore por përmbajtjesore. S’ka dallime shumë ndërmjet partive. Po bëhet fjalë për një draft të rëndësishëm pasi është shumë i rëndësishëm”, është shprehur Molliqaj.

Ai ka thënë se nuk ka hapësirë për t’u refuzuar kjo platformë, ndërsa thekson se LDK-ja dhe Vetëvendosje kanë vetëm vërejtje strategjike dhe jo konceptuale.

“Nuk ka vërejtje substanciale për këtë tekst. Nuk do të ketë diçka konceptuale me thënë se ky është problemi konceptual që e bënë të pamundur kontributin në përmirësimin e platformës. Në këtë kuptim nuk pres që të ketë kundër”, u shpreh ai

Ai tha se është hera e parë që për dialogun po punohet sic duhet dhe kjo e tregon rolin dhe fuqinë e PSD-së brenda delegacionit shtetëror.

“Unë e kuptoj që ata mund të kenë qëndrime të ndryshme me presidentin, kryeministrin a PSD-në por jo me dokumentin. Do të ketë vërejtje që besoj se do të jenë të drejta”, u shpreh Molliqaj.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme