Rasti “Toka”, rekord për seanca të dështuara Foto: Koha

Rasti “Toka”, rekord për seanca të dështuara

Saranda Ramaj Saranda Ramaj 17 January 2019 06:37

Katër prokurorë të ndryshëm, dy trupa gjykues të ndryshëm, brenda 24 muajve prej se është ngritur aktakuza e njohur si “Toka”, për bilanc kanë pasur dështimin e njëpasnjëshëm të seancave në këtë rast.

Prokurorët Danilo Cecareli fillimisht e pastaj me radhë prokurorët specialë Abdurrahim Islami, Sylë Hoxha e Arian Gashi për një periudhë gati dyvjeçare prej ngritjes së aktakuzës kanë shkuar në Gjykatë vetëm për të marrë lajmin se seanca gjyqësore e thirrur sërish ka dështuar, shkruan sot Koha Ditore.

Përderisa për të përfaqësuar aktakuzën janë ndërruar katër prokurorë, deri tani është mbajtur vetëm një seancë që cilësohet si ligjërisht e përfunduar.

Për 25 muaj prej ngritje së aktakuzës, kundër ish-deputetit Azem Syla dhe 21 personave të tjerë të akuzuar për vepra të ndryshme që lidhen me krimin e organizuar, Gjykata Themelore në Prishtinë ligjërisht e ka përfunduar vetëm seancën fillestare....(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme