Pas 27 vjetësh, Shkupi e Athina më në fund arrijnë marrëveshje për emrin

Donika Voca Gashi 12 January 2019 19:11

27 vjet i janë dashur Shkupit e Athinës që t’u japin fund mosmarrëveshjeve rreth emrit. Një dite pas miratimit të kësaj marrëveshjeje, kryeministri i Maqedonisë ka thënë se vendi duhet te ecë përpara dhe reformat duhet të vazhdojnë.

Analistët në Maqedoni janë optimistë se ndryshimet kushtuese i hapin vendit rrugën drejt integrimit në BE dhe NATO, raporton KTV.

Lëvizja Besa thotë se me vetëm dy deputetë arritën që të shtynin përpara kërkesat e shqiptarëve

Për zëvendëskryeministrin, Bujar Osmani, nuk ka interes më të madh kombëtar e shqiptar sesa integrimit i Maqedonisë në NATO dhe BE

Me përkrahjen e dy të tretave të deputetëve, Kuvendi i Maqedonisë miratoi katër amendamentet me të cilat do të ndryshohet emri kushtetues në Republika e Maqedonisë së Veriut, pasi që Marrëveshja e Prespës të ratifikohet edhe nga pala greke.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme