Bushati: Kontributi i partive shqiptare vendimtar në ndryshimet kushtetuese në Maqedoni të Veriut

Bushati: Kontributi i partive shqiptare vendimtar në ndryshimet kushtetuese në Maqedoni të Veriut

11 January 2019 21:49

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në Prespë me fqinjin jugor të saj, Greqinë.

“Votimi përfundimtar i Marrëveshjes së Prespës nga Parlamenti maqedonas është një demonstrim i qartë i aftësisë politike për të hapur rrugën drejt NATO-s dhe BE-së. Kontributi i partive politike shqiptare edhe njëherë u dëshmua si faktor vendimtar. Urime”, shkroi Bushati në Twitter.

Lexo edhe: Çka thuhet në preambulën e re të Kushtetutës së Maqedonisë së Veriut

Komentet

Shto koment

Të ngjashme