Shqiptarët me përqindje të lartë të dëshirës për imigrim

Shqiptarët me përqindje të lartë të dëshirës për imigrim

Bashkim Shala 17 December 2018 06:11

Shqipëria dhe Kosova janë vendet me përqindjen më të lartë në Evropë për sa i përket dëshirës për imigrim.

Në anketën botërore të organizatës “Gallup International”, 60% e pjesëmarrësve nga Shqipëria shprehen se do të donin të largoheshin duke u renditur e katërta në listë, ndërsa Kosova renditet e trembëdhjeta me 45% të pjesëmarrësve që shprehin dëshirë për t’u larguar.

Format e ndryshme të krizës dhe ekonomia janë dy shkaqet kryesore që “Gallup” ka identifikuar se përse njerëzit duan të largohen.

Analisti i “Gallup” sqaron se popullata në Shqipëri po ndjek kahun e gabuar, me tendencë tkurrjen e saj. (Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme