Kosova nuk ka vënë masa të reja ndaj Serbisë, lajmi dominues në portalet serbe

Kosova nuk ka vënë masa të reja ndaj Serbisë, lajmi dominues në portalet serbe

11 December 2018 18:36

Mos vënia e masave të reja të Kosovës ndaj Serbisë është lajmi kryesor i pasdites në portalet më kryesore të këtij vendi.

“Kosova nuk ka vënë masa të reja kundër Serbisë”, njofton në ballinë N1 që tekstin e shoqëron me një foto të kryeministrit Haradinaj.

“Prishtina ka hequr dorë nga vënia e masave të reja ndaj Beogradit” njofton b92.

Agjencia serbe e lajmeve tanjug citon Haradinajn: “Nuk do të ndërmarrim masa shtesë ndaj Serbisë”.

Gazeta “novosti” lajmin e përcjell me pikëpyetje: “Haradinaj ka hequr dorë nga masat shtesë kundër Serbisë?”.

Shumë medie në Serbi, por edhe zyrtarë të këtij vendi, e kishin pritur me ankth përfundimin e mbledhjes se sotme të Qeverisë së Kosovës, transmeton Koha.net.

Në këtë mbledhje ishte paraparë mundësia që ndaj Serbisë, pos taksës 100 %, të vihen masa të reja reciprociteti ndër të cilat përmendeshin dhe mosnjohja e dokumenteve e tabelave të veturave nga Serbia.

Kryeministri Haradinaj ka thënë sot se masat e reja mund të vendosen nëse Serbia vazhdon sjelljet agresive ndaj Kosovës.

Mediet e Beogradit ende vazhdojnë të njoftojnë për protestat që po mbahen në veri me kërkesën që të hiqet taksa 100 % e Kosovës për mallrat e Serbisë.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme