Rruga e gjatë për ta bërë ushtrinë

Rruga e gjatë për ta bërë ushtrinë

12 October 2018 10:23

Qeveria e Kosovës ka iniciuar tri ligje për t’u aprovuar në kuvend përmes të cilave Forca e Sigurisë së Kosovës do të ketë kompetenca të njëjta si një ushtri e rregullt, raporton europa e lirë.

Ky vendim është marr, pasi deputetët serbë thanë se nuk do ta votojnë ushtrinë e ardhshme të Kosovës përmes ndryshimeve kushtetuese. Sa është e vështirë për Kosovën ta krijojë ushtrinë pa ndryshime kushtetuese?

Komentet

ali pashe tepelena12/10/2018 14:12

njerz te quditshem jemi! ja pse! deri me tash shkjau vendoste per ushtrin dhe e la pa ushtri kosoven, kurse tash kur ne vete vendosim pa shkjau sikur "kocnice" ne bejme cmos per te binde publiken se nuk do te jete e mundshme edhe pse delegacioni i laret i FSK eshte ne Pentagon per te kriju nje struktur(infrastruktur) ushtarake per FSK. dhe edhepse Pentagoni eshte duke na ndihmu sikur qe ben miku i nje shteti. NATO mundet apos mundet ne NATO ka shume plaka e aty ku ka shum plaka edhe femijte jane te "killavte". Per kosoven eshte kryesore mendimi i miqve tane shqkullor pra Amerikanet, ata jane qe vendosin e jo pleqet e EU.

Shto koment

Të ngjashme