Serwer sheh rrezik në idenë për shkëmbimin e territoreve

Serwer sheh rrezik në idenë për shkëmbimin e territoreve

12 gusht 2018 23:38

Njohësi i çështjes së Ballkanit, Daniel Serwer, gjatë një bisede për “Kohën Ditore”, ka thënë se promovimi i ndarjes apo shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë nuk do të mundë të kalonte pa pasoja, jo vetëm në raportet mes shqiptarëve e serbëve, por edhe në rajon.

“As nuk mendoj se SHBA-ja dhe BE-ja në fund do të mirëprisnin një shkëmbim territoresh”, ka thënë Serwer.

Se çfarë pasojash do të kishte ndarja e Kosovës për rajonin dhe çfarë çështjesh do të hapte për BE-në dhe SHBA-në, lexoni të hënën në “Koha Ditore” .

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme