Shkëmbimi i territoreve nuk sjell normalizim

Shkëmbimi i territoreve nuk sjell normalizim

08 August 2018 07:49

Politikanët serbë në Kosovë e konsiderojnë të rrezikshme idenë e ndarjes apo shkëmbimit të territoreve me Serbinë, si zgjidhje e cila do të sillte normalizim në marrëdhëniet mes dy vendeve, shkruan sot Koha Ditore.

Nenad Rashiq, që udhëheq me Partinë Progresive Demokratike dhe ka përvojë të gjatë në institucionet e Kosovës, ka thënë se ndryshimi i kufijve nuk do të mundë të kalonte pa përshkallëzim të situatës. Sipas tij, shtyrja dhe promovimi i ideve të tilla përbëjnë kërcënim edhe për sigurinë në Ballkan.

“Çfarëdo forme e ndarjes është ideja më e keqe që mund të ndodhë aktualisht. Shkëmbimi i territoreve paraqet rrezik real për sigurinë jo vetëm në Kosovë, por edhe rajon. Asnjëherë nuk janë ndryshuar kufijtë, të themi, pa pasur tensione dhe konflikte”, ka thënë për gazetën ish-ministri dhe deputeti, Rashiq. Nëse palët hyjnë në diskutime të tilla, ai parashikon probleme për bashkëkombësit e tij që jetojnë në jug të lumit Ibër.

“Nëse bëhet ndonjë ndarje sipas planeve që i kanë ata (politikanët në Kosovë dhe Serbi v.j.), kjo do të ndikonte direkt në jetën e qytetarëve serbë në jug të Mitrovicës. Pra këto janë ide të rrezikshme nga shumë aspekte”, ka shtuar Rashiq.

Por ish-eprori i Rashiqit në Qeverinë Thaçi 1, tani president vazhdon, ta promovojë idenë e shkëmbimit të territorit. Hashim Thaçi nuk ka thirrur konferencë për media të martën, por është deklaruar përmes rrjeteve sociale.

(Gjerësisht lexoni sot në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme