Haradinaj: Statuti i Trepçës të përfundojë sa më shpejt

Haradinaj: Statuti i Trepçës të përfundojë sa më shpejt

12 July 2018 12:39

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, duke komentuar grevën e minatorëve të Trepçës dhe kërkesat e tyre për rregullimin e statutit të ndërmarrjes, ka thënë se nuk ka nevojë të vonohet në bazë të ligjit regjistrimi i kësaj kompanie.

Ai këto komente i bëri në një konferencë për media, transmeton kp .

“Sa i përket minatorëve, ju e dini se kemi respektin më të madh për ta, unë mendoj se Kosova shumë shpejt duhet të kryej statutin e Trepçës. Nuk ka ende Trepçë të Kosovës, ligj ka , por Trepçë jo, sepse kompania ende nuk është regjistruar në bazë të ligjit. Ligji ia ka mundësuar, parlamenti e ka krye ligjin, por kompania ende nuk ekziston. Kompania është ende një mbetje e një kompanie që ende ka borxhe. Nuk guxojmë pa kufi ta vonojmë këtë”, ka thënë Haradinaj

Komentet

Shto koment

Të ngjashme