Anibar fillon udhëtimin e crowdfunding për Kinema ‘Jusuf Gërvalla’ 14 nëntor 2018 11:51

Peja e ka quajtur Kinemanë ‘Jusuf Gërvalla’ me shumë emra që nga ndërtimi i saj në vitin 1995: Filmi, Kino, Bioskop. ‘Jusuf Gërvalla’ ishte qendra e jetës kulturore në Pejë...

Hyland: Ndërmarrësia e ka bërë Kosovën të njohur në botën e veshmbathjeve 14 nëntor 2018 11:51

Është hapur sot konventa e dytë vjetore e Industrisë së Veshmbathjeve të Kosovës, për promovimin e prodhuesve të veshmbathjeve. Me këtë rast, kryeministri Ramush Haradinaj, tha se janë...

Apeli shpall të pafajshëm Limajn për rastin ‘Bellanica’ 14 nëntor 2018 11:44

Gjykata e Apelit të Kosovës ka konfirmuar vendimin e Themelores se zëvendëskryeministri Fatmir Limaj është i pafajshëm në akuzën për krime lufte në rastin e njohur si...

Familjarët e të vrarëve në Mejë ankohen se po luhet lojë me fotot e të zhdukurve 14 nëntor 2018 11:40

Përfaqësuesit e Shoqatës së familjeve të personave të zhdukur kanë shpalosur pakënaqësitë e tyre rreth punimeve në Kompleksin memorial në Meje të Gjakovës para Komisionit për...

“Qeveria të mos procedojë ligje për hir të BE-së, por për qytetarët” 14 nëntor 2018 11:35

Instituti GAP, Instituti i Prishtinës për Studime Politike (PIPS) dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) kanë reaguar ndaj qeverisë për kërkesën urgjente që të procedohet pakoja e ligjeve...

PDK: Shkolla e Orllanit do të shembet me ngritjen e digës së liqenit 14 nëntor 2018 11:26

Zyrtarët e partisë opozitare në Podujevë (PDK) thonë se kanë informacione se shkolla në fshatin Orllan do të rrënohet. Shefi i Grupit të këshilltarëve të kësaj partie, Rafet...

Tenton të kalojë kufirin ilegalisht, gjobitet e dorëzohet në Shqipëri 14 nëntor 2018 11:23

Një shtetas i Shqipërisë është arrestuar në pikën kufitare të Vërmicës pasi kishte dashur të kalonte kufirin duke iu shmangur kontrollit policor. Rasti ka ndodhur në mëngjesin e...

Huawei do të sjellë smartfonin e palosshëm e me katër kamera në 2019-ën 14 nëntor 2018 11:22

Gjatë një interviste presidenti i ‘Consumer Business Group’ në Europë për Huawei, Walter Ji, ka treguar disa nga zbulimet që kjo kompani planifikon t'i sjellë gjatë vitit të...

Hakerët ndërhyjnë në financat e një kompanie në Skenderaj, s’ka të arrestuar 14 nëntor 2018 11:21

Dy persona në Skenderaj kanë raportuar në polici se në kompaninë e tyre të dyshuar të panjohur kanë ndërhyrë në serverin kryesor të hyrje-daljeve të financave. Rasti ka ndodhur...

Januzaj thotë se Mourinho s’ia dha shansin të tregonte talentin 14 nëntor 2018 11:15

Ish-mesfushori i Manchester Unitedit, Adnan Januzaj, ka thënë se nuk kishte pasur rastin që të dëshmohej para Jose Mourinhos për të mbetur akoma në Premier Ligë. Ylli i Real Sociedadit ka...

Teshavesha, pjesë e Javës së Ndërmarrësisë Sociale në Kosovë 14 nëntor 2018 11:15

Prishtinë, 14 nëntor - Teshavesha ishte pjesë e Konferencës për Ndërmarrësinë Sociale, si një storje suksesi. E pranishme ishte Mrika Aliu e cila prezantoi Teshaveshën si ndërrmarje sociale, e...

Lansohet “Fondi i Inovacionit”, mundësi përfitimi 50 mijë eurosh 14 nëntor 2018 11:14

Prishtinë, 14 nëntor - Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë Besim Beqaj ka lansuar skemën e re të granteve të Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë...

Deshmia e At Gjergj Fishtës në Kongresin e Manastirit 14 nëntor 2018 11:14

Njëri nga pjesëmarrësit e Kongresit të Manastirit, At Gjergj Fishta, pati ndikim të fuqishëm në unifikimin e alfabetit të shqipes, të cilin e përdorim tash e 110 vjet. Sot është Dita e...

Rrahje në Prishtinë e Ferizaj, dy të lënduar e një i mitur i arrestuar 14 nëntor 2018 11:07

Dy raste të lëndimeve të rënda trupore janë raportuar në 24 orët e fundit në Policinë e Kosovës. Nga të dy rastet, vetëm një person është arrestuar. Në rastin e...

“Tape That” me artin unik ndalet edhe në Prishtinë 14 nëntor 2018 11:02

Prishtinë, 14 nëntor - Para shtatë vjetësh kanë nisur të punojnë në Berlin. U kishte shkuar mendja se shiritat me ngjitës do të mundë të hynin në punë për të krijuar...

Zyrtare: Ranieri sërish në Premier Ligë 14 nëntor 2018 11:01

Fulhami ka njoftuar zyrtarisht se ka shkarkuar trajnerin Slavisha Jokanoviq dhe e ka zëvendësuar me Claudio Ranierin, që udhëhoqi Leicesterin drejt titullit të Premier Ligës më 2016. Jokanoviq u largua pas...

Shet veturën e konfiskuar, arrestohet 14 nëntor 2018 10:48

Një person është arrestuar në rrugën e Preshevës në Viti pasi kishte marrë një veturë nga parkingu i Agjencionit të Pylltarisë dhe më pas e kishte shitur. Bëhet fjalë...

Në dy aksidente, 12 të lënduar 14 nëntor 2018 10:44

Në dy aksidente të ndara në Bresje dhe në Banullë janë lënduar 12 persona. Sipas raportit të policisë, në Bresje të martën në mesditë në një aksident janë...

Eshtrat e Mid’hat Frashërit mbërrijnë në Shqipëri, sot rivarrimi në Tiranë 14 nëntor 2018 10:40

Kanë mbërri në Shqipëri eshtrat e personalitetit të shquar të kulturës e të letrave shqipe, Mid’hat Frashëri. Homazhet për Mid’hat Frashërin po zhvillohen në Akademinë e...

Dështon seanca e jashtëzakonshme për projektin “Bashkimi i qytetit” të Ferizajt 14 nëntor 2018 10:33

Ka dështuar mbledhja e jashtëzakonshme e KK-së në Ferizaj, shkaku i kuorumit. Kjo mbledhje është thirrur me kërkesë të 15 këshilltarëve nga radhët e opozitës me qëllim të...