Enver Robelli

Murtaja e re e shekullit 21 22 mars 2018 08:20

Lajmet e rrejshme janë rreziku më i madh për demokracinë. Lufta kundër tyre duhet të jetë obligim parësor i mediave. Komunikimi digjital është një zhvillim fantastik. Për dallim nga...

Me miliarda evropiane duke kalëruar drejt Rusisë 15 mars 2018 08:11

Bashkimi Evropian është duke ia shtruar qilimin e kuq Serbisë, një shtet ku nuk ekziston drejtësia e pavarur dhe ku dashuria ndaj Vladimir Putinit është e madhe për shkak se lideri rus është...

Politika e prangave 08 mars 2018 08:21

Si po e keqpërdor Turqia Interpolin për të ndjekur kritikët e presidentit Erdoan. Dogan Akhanli është shkrimtar gjerman me origjinë turke. Vitin e kaluar ai udhëtoi nga Gjermania në Spanjë -...

Lajmet e mira dhe barra e rëndë 01 mars 2018 08:21

Anëtarësimi i vendeve të Ballkanit në BE është i mundshëm vetëm nëse të gjitha shtresat e shoqërisë vërtet besojnë - në anëtarësim. Ka shumë politikanë...

Një dramë gjermane me një të zemëruar që s’vjen në Prishtinë dhe një burrë me “flokë në fytyrë” 15 shkurt 2018 08:21

Ministri i Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel, është politikani më i popullarizuar në Gjermani. Por shefi i partisë së tij, Martin Schulz, dëshironte t’ia zinte vendin në qeverinë e re të...

Dialogu që përfundoi në qorrsokak 08 shkurt 2018 08:05

Si negocioi Kosova me Serbinë nga pozicioni nënshtrues dhe si duhej të negociohej në të vërtetë? Përse duhet të negociojë Kosova me Serbinë? Arsyeja është e thjeshtë: kush...

Ajrokalipsi kosovar 01 shkurt 2018 08:10

Diku duhet të jemi të parët. Për shembull: në garën me qytete kineze për ndotjen e ambientit dhe me pushtetarë të “vendit më proamerikan në botë”, të cilëve u...

Imami i Hitlerit 25 janar 2018 08:22

Myftiu i Jerusalemit, Amin al-Huseini, gjatë Luftës së Dytë Botërore u përpoq t’i shërbente Adolf Hitlerit si urë lidhëse me botën myslimane. Në pranverën e vitit 1943, ky nxitës...

Zjarr dhe zemërim 18 janar 2018 08:16

Libri i Michael Wolff është një panoramë frikësuese mbi tollovinë në Shtëpinë e Bardhë. Kush mund t’i evitojë dëmet edhe më të mëdha nga presidenti vështirë i...

“Afera Carlton” është çështje edhe për prokurorinë 11 janar 2018 08:04

Qytetarët e këtij vendi duhet ta dinë se si i ka paguar pushimet luksoze në Zvicër kryeministri i Kosovës. Meqë ai po refuzon të krijojë transparencë, urgjentisht duhet të veprojë...

Sundimtarët e rinj të Vjenës 21 dhjetor 2017 08:29

Në Austri populistët e djathtë të FPÖ-së tani do të kontrollojnë tri ministri të rëndësishme: policinë, ushtrinë dhe diplomacinë. Në Ballkan krerët e FPÖ-së...

Kështu ky kallëzon kopalla… 14 dhjetor 2017 08:11

...sepse ky stan këtë bylmet prodhon, kjo grigjë këtë ogiç e vë në krye të punëve. Sepse ndër ne s’bëhet politikë për të na marrë dikush seriozisht, por për...

Disa të vërteta të pakëndshme për Kroacinë 07 dhjetor 2017 08:54

Dënimi i udhëheqjes së dikurshme të kroatëve të Bosnjës është një ndëshkim post mortem edhe i politikës së Franjo Tugjmanit Një histeri e paparë deri më tani ka...

Një vit i humbur 02 dhjetor 2017 09:18

Zgjedhje pa zgjidhje, zhurmë, dështime e keqpërdorime: Kosova po shkon drejt fundit të vitit 2017 me një bilanc të neveritshëm. Ka lajme pozitive nga Kosova. Sivjet është mbajtur parada e parë e...

“Njerëz, ky është gjenocid” 23 nëntor 2017 08:26

Ratko Mladiqi la një gjurmë gjaku në pothuaj tërë territorin e Bosnjë-Hercegovinës, pastaj jetoi në njëfarë arratie nën mbrojtje të ushtrisë. Që nga viti 2012 ai gjendet para...

Mbi bashkëjetesën e Amerikës me politikanë të korruptuar të Ballkanit 16 nëntor 2017 08:22

Në Washington dhe në Bruksel nuk duhet të priten më politikanët e korruptuar të Ballkanit. Kështu tha këto ditë diplomati amerikan Hoyt Brian Yee. Por në librin e korrupsionit në Ballkan Amerika...

Si ndërtohet një qytet? 09 nëntor 2017 08:33

500 miliardë dollarë për një metropol sa dy Kosova, por në shkretëtirë: Arabia Saudite po planifikon një projekt futurist buzë Detit të Kuq. Mbi ndërtimin e qytetit – dikur dhe...

Historia e një bakshishi 02 nëntor 2017 08:15

Ka mënyra të ndryshme për t’i dhënë bakshish kamerierit apo ndonjë shërbëtori. Albert Einsteini ishte tepër origjinal Në Fjalorin e Gjuhës Shqipe, i cili ende nuk është...

Republika e Samsungut 26 tetor 2017 08:18

Grykësia e pushtetit shihet sidomos në blerjen e telefonave mobilë me para të shtetit. Me këtë punë duhet të merret prokuroria, thoshte një zyrtar i lartë i AAK-së para zgjedhjeve. A do të...

Në shënjestër të një pengmarrësi 19 tetor 2017 08:30

Presidenti turk duket se ka vendosur të acarojë edhe më tutje raportet me shumë vende në betejën e tij kundër «gylenistëve», me ndihmën e të cilëve dikur erdhi në pushtet....